Jaký vybrat fotoaparát?

 Chcete si koupit fotoaparát, ale nevíte, který si vybrat? Analogové vynecháme a budeme se věnovat pouze digitálním.  Řekneme si něco o čtyřech kategoriích, které jsou dostupné na našem trhu. 

Digitální kompakt
 Malý, lehký a jednoduchý. Klasická volba pro běžného uživatele, který chce fotit a nechce se zabývat „otravným“ nastavováním. Jde mu především o fotky ze svého běžného života. Ať jde o své blízké nebo fotky z dovolené. Díky své velikosti se pohodlně vejde do kapsy a můžete jej nosit takřka pořád u sebe. Objektiv obvykle odpovídá perspektivě lidského oka a navíc je opatřen 2 až 5 násobným digitálním zoomem. Jednoduché a zcela automatické ovládání umožňuje jednoduchou obsluhu

EVF zrcadlovka
 Jedná se o vylepšený kompakt, známý také jako falešná zrcadlovka. Od kompaktu se liší jen většími rozměry přístroje i snímače a ultrazoomovým objektivem, který umožňuje 10 až 12 násobný zoom. Přístroj je určen spíše náročnějšímu uživateli, který se o fotografování chce zajímat do větší hloubky. Rád si trochu „pohraje“ s nastavením přístroje a ovlivní tak následnou fotografii. Disponuje však i zcela automatickými režimy, pro snadné ovládání.

Kompakt s výměnným objektivem
 Jedná se o křížence kompaktu a zrcadlovky. Nabízí tedy to nejlepší z obou. Malé rozměry kompaktu, vysokou kvalitu obrazu, několik výměnných objektivů a samozřejmě možnost zcela manuálního nastavení. Avšak i zcela automatizovaný program, pro fotografování bez zásadního zasahování uživatele.  

Zrcadlovka
 Pro pokročilé uživatele, kteří si potrpí na vyšší kvalitu svých snímků a mají rádi když celý průběh vytváření fotografie je zcela v jejich rukou. Svůj název má kvůli svému sklopnému zrcátku, které odráží obraz z objektivu do hledáčku. Vidíte tedy přesně to co objektiv a nedochází zde ke zkreslení a zpoždění, jako u předchozích fotoaparátů, kde jde obraz přes čip a promítá se na displeji. Zrcadlovky mají velkou výhodu a také nevýhodu v objektivech. Objektiv je zcela zásadní, nepotřebujete ani tak výkonnou zrcadlovku jako kvalitní objektiv. Žádný objektiv není univerzální a nelze jej použít na všechno a každý je v něčem specifický. Objektivům se můžu věnovat v některém z příštích dílů.

 

 

 

Každý uživatel je jiný a má také jiné požadavky a nároky. Proto je vždy lepší, nejprve se před koupí poradit. Ne nadarmo se říká: „Dvakrát měř, jednou řež.“

Také doporučuji, dát si před vybíráním několik otázek.

  • Co budu především fotit?
  • Jaké požaduji výsledky a jaké mám nároky na výslednou kvalitu?
  • Za jakých podmínek budu nejčastěji fotografovat?
  • Kolik peněz plánuji do nového fotografického vybavení investovat?

Obvyklé parametry

 Digitální snímač
  Velikost snímače zásadně ovlivňuje kvalitu fotografie. Proto například APS-C snímač, který má 13Mpx je lepší než micro 4/3 snímač s 18Mpx. Již jsem zmínil Mpx, (megapixel), který je uveden u každého přístroje, označuje počet obrazových bodů v milionech, ze kterých je složená finální fotografie. V praxi nám však pro klasický obrázek na stěnu o rozměrech A4 stačí 5 Mpx. Čím více megapixelů, tím lépe. Pamatujte že z velkého rozlišení se dá udělat malá fotka vždy, naopak to však nejde. Vlastně jde, ale bude vypadat jako 8 bitová hra.

Citlivost snímače (ISO)
 S rostoucí hodnotou ISO, klesají nároky na světelné podmínky, při kterých je fotoaparát schopen zachytit obraz ve správných expozičních hodnotách. S rostoucí hodnotou však také přibývá elektronický šum, který může snímek značně znehodnotit. Isu se můžu věnovat v některém z příštích dílů. 
 

Děkuji za Vaši pozornost. Připomínky a názory jsou vždy vítány. Napište zda-li jsem v něčem pomohl, na co zapomněl a návrhy na další témata, které Vás zajímají.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *