Fotografování dětí

 Fotografování dětí je jedna z nejtěžších prací fotografa, za to však nejvděčnější a z pravidla nejzábavnější. Malé děti mají leckdy mnoho energie a není jednoduché je uhlídat. Vždy musíte počítat s tím, že vše nepůjde dle vašich představ. A ti nejmenší si zase rádi pospí, čehož můžeme také využít. V první řadě potřebujeme velkou dávku trpělivosti a vstřícnosti. Dítě by z nás nemělo mít strach, je dobré si s ním před začátkem fotografování pohrát a získat jeho důvěru. Na fotografiích vždy působí lépe, když je dítě uvolněné. Při focení je dobré zapojit jej do nějaké hry, či nějakým jiným způsobem zaujmout jeho pozornost, ať nemyslí tolik na fotoaparát a je samo sebou. Nejlépe se vždy fotografují děti vlastní nebo blízkých přátel, či rodiny. Zkrátka děti které nás už znají. Dobrý trik k uvolnění dítěte je ukázat mu několik jeho fotek v náhledu fotoaparátu a také umožnit nahlédnout do hledáčku, popřípadě zapůjčit fotoaparát, aby si také vyzkoušelo udělat pár fotek. K tomu je dobré nosit s sebou záložní fotoaparát, který můžete s klidem zapůjčit.

Místo
 Ideální místo k fotografování je snad každé, kde se dítě cítí dobře a uvolněně. Dejte však pozor na rušivé prvky v pozadí fotografie, které zbytečně odvádí pozornost od hlavního objektu. Také však pozor na splynutí s pozadím. Ideální místa jsou například prostory lesa, kde se dítě vždy nějak zabaví, či rozkvetlých luk. Pozor však na alergie, pro ty jsou přijatelnější vnitřní prostory ateliéru. Další velmi oblíbené místa jdou například zoo nebo dětská hřiště.

Pózování

 U starších dětí s pózováním zase takový problém nebývá, pokud zrovna nemají vyloženě špatný den. U tech nejmenších je tohle však skutečný oříšek. Malé děti neudrží dlouho pozornost a jejich úsměv je převážně chvilkovou záležitostí. O to větší však máme radost, když se několik fotografií podaří. 

Uvolněnost 
 Jak jsem již zmínil v úvodu, uvolněné dítě je základ. Proto mu při fotografování dejte trochu volnosti a nechte jej vykonávat vlastní činnost, která jej právě baví, nebo zajímá a s prstem na spoušti v poklidu vyčkávejte na ten správný moment. Trpělivost růže přináší. 

Objektiv v úrovni očí
 Snažte se vyhnout zbrklému mačkání spouště z prvního místa kde stojíte. Dejte si chvíli na čas, popřemýšlejte o celkové kompozici fotografie a nebojte se pokleknout. Fotografie foceny z výšky očí, nebo o kousek níž působí mnohem lépe. Objektiv ve výšce očí platí ve většině případů fotografování živých objektů.
 Někdy však tohle pravidlo záměrně porušte a udělejte fotografii z vyššího pohledu. Můžete dosáhnout skvělého snímku, dvojnásob při použití širokoúhlého objektivu. Kreativitě se meze nekladou.

Detail
 Nebojte se k dítěti přiblížit a udělat pár fotek bez nebo s minimálním pozadím. Vyplňte fotografií například jeho tváří. Nikoho přeci nebude zajímat, kde jste fotili ale především koho. Detaily mají své kouzlo.

Ostření na oči
 Jako u klasického portrétu nemůžeme opomenout základní pravidlo ostření na oči. Pokud tedy nemáme s kompozicí záběru jiné záměry. 

Oblečení
 Dle mého je nejlepší, když si díte své oblečení na fotografování vybírá samo. I v tom značně odrazí svou osobnost. Především by se mělo cítit pohodlně. Když rodiče vystrojí své dítě do nedělního oblečení, které nemůže ani zašpinit, jsou na fotografiích mdlé a bez života. Dítě musí být uvolněné, ne jako v kazajce. V některých případech je fajn obléct dítě podle charakteru. Například pokud je malý génius, oblečeme fráček s motýlkem a du rukou nebo mimo ně dáme pár knih. U umělci si zase vystačíme se špinavým pláštěm a paletou barev se štětci. A tak dále a dále, je jen na vás odkrýt jeho vnitřní já a přizpůsobit tomu i fotografii. Každé dítě je jedinečné. Také na fotografování můžete s sebou vzít více oblečení a v průběhu jej měnit, to však ne každému dítěti vyhovuje a následně se stává nevrlým.

Citové pouto
 Další dobrý způsob je začlenění další osoby do fotografie a vytvořit tak citové pouto, či příběh. Další osoba taky odvede pozornost dítěte a více se uvolní.

Závěr
 Nejdůležitější je zábava, nebuďte na dítě příliš přísní a panovační. Dejte mu volnost, fotografie budou vypadat mnohem lépe.

Děkuji za Vaši pozornost. Připomínky a názory jsou vždy vítány. Napište zda-li jsem v něčem pomohl, na co zapomněl a návrhy na další témata, které Vás zajímají. 

Jurajda Martin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *